İmplant uygulamaları

Anasayfa / Hizmetlerimiz / İmplant uygulamaları

İmplant uygulamaları

 

İmplant Nedir ?

İmplantlar kaybedilen diş köklerinin yerini alan yapay köklerdir, daha sonra yapılacak olan protezi taşırlar. Farklı şekil, uzunluk, çap ve tasarıma sahip implantlar mevcuttur.

İmplantın Avantajı Nedir ?

Tedavi sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar. İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar. İmplant üstü protezler, diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme sahiptir. İmplant sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir. İmplantlar ile desteklenmiş tam protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

İşlem Prosedürü

İmplant uygulamaları genelde lokal anestezi altında uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Vakaya göre değişmekle beraber 1 implantın cerrahi olarak uygulanma süresi genelde 15-30 dakikadır. Özel bir durum olmadıkça hastalar işlemden hemen sonra sosyal hayatına devam edebilmektedir.
Cerrahi aşamayı takiben implantla çene kemiği arasında sağlıklı bir kemik dokusu oluşumu için alt çenede 2-3 ay, üst çenede 3-6 ay beklenmesi gerekir. Yeterli süre geçtikten sonra protez aşamasında, implantların üzeri açılıp ölçüleri alınır. 2-3 seansta ve yaklaşık 1 haftada implant üstü protez yapılarak tedavi tamamlanır.

Hangi Hastalar İmplant İçin Uygundur ?

Özellikle ağır kortizon kullanan hastalar, ileri kalp-damar problemi olan hastalar, kontrolsüz veya ileri derece şeker hastalığı olan kişiler, kan hastalığı olanlar, kemoterapi veya radyoterapi gören hastalar genellikle implanta uygun adaylar değildir.

Hasta günde 1 paketi aşkın sigara içiyorsa ve ağız diş sağlığına önem vermiyorsa implant tedavisinin başarısı azalmaktadır.

İmplantın başarısı için implantı çepeçevre saracak kalınlıkta ve uzunlukta kemik hacminin olması şarttır. Kemik hacmi, röntgen ve klinik muayene ile tespit edilir. Tüm bu faktörler değerlendirilip hastanın implanta uygun olup olmadığı belirlenir.
 

Yeterli Kemik Hacmi Olmadığında İmplant Uygulaması İmkansızmıdır ?

Vakaya göre değişmekle beraber kemik tozu (greftleri) kullanılarak kemik altyapısı oluşturulduktan sonra, implantlar yerleştirilebilir. Ancak bu uygulamalar için de hasta ve dişsiz bölge uygunluğu değerlendirilmelidir.

Kliniğimizde Kullanılan İmplantlar

Kliniğimizde 2 alternatif firma ile çalışmaktayız:
1.Yüksek Alman teknolojisine sahip Bego implantları
2.Dünyanın tek kalsiyum kaplı implantı olan, 2012 En iyi buluş, 2013 En iyi İmplant tasarımı ödülü sahibi, Güney Kore’de üretilen Megagen implantları